Ako vybrať vírivku?

Vírivka už dávno nie je len zbytočným rozmarom. Ide o prekvapivo praktický doplnok s liečivými a relaxačnými účinkami, ktorý môže využívať celá rodina vrátane detí aj seniorov. Je vhodná na rehabilitáciu po zranení a zlepšuje imunitu aj pohyblivosť. V súčasnej rozmanitej ponuke sa zorientujte v našom radcovi Ako vybrať vírivku.

Vírivka už dávno nie je len zbytočným rozmarom. Ide o prekvapivo praktický doplnok s liečivými a relaxačnými účinkami, ktorý môže využívať celá rodina vrátane detí aj seniorov. Je vhodná na rehabilitáciu po zranení a zlepšuje imunitu aj pohyblivosť. V súčasnej rozmanitej ponuke sa zorientujte v našom radcovi Ako vybrať vírivku.

Doba čítania 10 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať vírivku podľa konštrukcie

Ako vybrať nafukovaciu vírivku

Nafukovacia vírivka je lacnejším modelom, než pevné vírivky z akrylátu. Hlavnou prednosťou je možnosť zloženia a premiestnenia. Jednu vírivku tak môžete používať doma aj na chate.

Vonkajšia vírivka volá vždy po použití podložky. Materiál tak ochránite napr. pred ostrými kamienkami. Vo vnútri si naopak dávajte pozor na hmotnosť. Napustená vírivka s ľuďmi môže jednoducho presiahnuť aj 1 000 kg.

Obľúbeným variantom je nafukovacia vírivka so solinátorom. Rôzne modely ponúknu pohodlný relax rôznemu počtu ľudí, na výber je napr.

Nafukovacie vírivky

Akrylátová

Akrylátové vírivky sú ideálne, ak vírivku nehodláte nikdy sťahovať. To spravidla znamená (okrem vyššej ceny) aj rozmanitejší dizajn a kvalitnejšie spracovanie. Na výber máte medzi zapusteným a voľne stojacím variantom. Tento model je ideálny ako celoročná vonkajšia vírivka.

Mala by tiež stáť na povrchu s vysokou nosnosťou, ktorý by mal byť zároveň úplne vodorovný a jednoliaty. Zohľadniť by ste mali aj prívod a odtok vody, rovnako ako zapojenie elektriny a dôležitú úlohu zohráva aj možnosť servisu. Technik by mal mať čo možno najjednoduchší prístup ku každej časti vírivky.

Vírivé bazény akrylátové

Vírivka podľa základných požiadaviek

Počet osôb

Na trhu môžete nájsť malé modely pre 1-2 osoby, rovnako ako veľké vírivky až pre 8 ľudí. Najbežnejší počet je 4-5 osôb a je len na vás, aké veľké pohodlie chcete mať. Rovnako by ste ale mali myslieť na deti a staršie osoby. Nie všetky modely im totiž budú vyhovovať z hľadiska bezpečnosti a napr. vstupu do vody.

Ponuka je v tomto ohľade skutočne široká:

Tvar a materiál

Najčastejšie tvary sú kruh, ovál, štvorec alebo mnohouholník. Pri výbere však myslite na pohodlie (napr. dostatok priestoru na natiahnutie nôh a pod.) a hlavne na jednoduchú údržbu. Tvar vírivky môže byť tiež daný napevno uchytenými vnútornými sedadlami.

Pokiaľ nebudeme počítať tvrdenú gumu, môžete dnes naraziť najčastejšie na 4 druhy materiálu:

  • Rhino Tech materiál je užívateľsky príjemný, pevný a odolný proti UV žiareniu. Zvládne aj menší mráz a vírivky z neho vyrobené kúpite za rozumnú cenu. Môžete ho nájsť aj pod názvom Premium PVC a skladá sa zo 6 vrstiev (ochranné vrstvy proti UV žiareniu, PVC, výstuže, laminátové tkaniny, ďalšie výstuže a ďalšie vrstvy PVC).

  • Akrylát je základný materiál na výrobu škrupiny pevných víriviek. V tomto prípade by ste mali vyberať dôkladne, pretože kvalita akrylu sa rôzni. Všeobecne platí, že najkvalitnejší materiál pochádza z USA, najmenej kvalitný (a najlacnejší) z Číny.

  • I-beam je patentovaná štruktúra vystužujúca materiál pomocou vzduchových komôr.

  • Laminované PVC je materiál z 3 vrstiev s ochranou proti UV žiareniu.

Nové moderné materiály umožňujú, že aj nafukovací a mobilný model môže slúžiť ako vírivka so solinátorom.

Dizajn

Pre skutočne zaujímavý design voľte pevné vírivky. Vstavané modely môžu mať obloženie z rôzne farebných a tvarovaných dlaždíc. Voľne stojace modely zaujmú dreveným dekorom. Mobilný variant môže disponovať väčšinou len inak farebne upraveným povrchom. V niektorých prípadoch je potiahnutý textilom odolným proti oderu.

Vírivky a parametre

Rozmery

Najmenšie kruhové vírivky majú priemer okolo 150 cm a hĺbku 60 až 80 cm. Pokiaľ chcete viac priestoru, štandardom je priemer cca 2 m s hĺbkou 90 cm. Modely s obdĺžnikovým pôdorysom disponujú rozmermi od 180 × 120 cm.

Modely pre viac osôb sa pohybujú na úrovni 210 × 180 cm s hĺbkou 90 cm. V našej ponuke nájdete aj vírivky oveľa väčších rozmerov. Platí tu úmera, že čím je vírivka širšia a čím má väčší objem, tým viac je určená pre osoby vysokého vzrastu.

Objem

S rozmermi úzko súvisí objem vody. Aj cez neho si môžete urobiť dobrú predstavu o veľkosti vírivky. Najmenšie varianty majú objem okolo 600 - 800 l. Väčšina sa ale nachádza v rozmedzí 950 - 1 400 l.

Typ a počet trysiek

Trysky sa delia na vodné a vzduchové. Vodné môžeme na základe prúdu ďalej rozlíšiť na priame, rotačné a pulzačné. Vodné trysky dokonale uvoľnia vaše svaly a kĺby, zatiaľ čo vzduchové trysky sa starajú o povrchovú masáž. Uvoľnenie sa potom pomocou vibrácií dostáva do celého tela.

Ideálne je, ak má vírivka kombináciu niekoľkých druhov trysiek. Rovnako vás zaujíma aj regulácia ich výkonu a prípadne uchytenie k akrylu. To najlepšie je bezsilikónové. Najčastejšie sa počet trysiek pohybuje medzi 110 - 140 ks

Vonkajšia vírivka ponúka v zime dokonalý relax

Vonkajšia vírivka - jej funkcie a možnosti

Aromaterapia

Inak povedané liečba vôňami, funguje na báze špeciálnych esenciálnych olejov. Po vdýchnutí vonnej látky dôjde k ovplyvneniu autonómneho nervového systému a k požadovanému efektu. Napr. zníženie krvného tlaku alebo vyvolanie príjemných a upokojujúcich pocitov. Oleje majú také zloženie, ktoré nezanáša filter ani odpady.

Osvetlenie a chromoterapia

V tomto prípade ide o navodzovanie príjemných pocitov prostredníctvom farieb. Niektoré vírivky majú možnosť rôznofarebného osvetlenia a inštalácie podvodných reflektorov.

Najčastejšie sa stretnete so 4 variantmi podvodného osvetlenia:

  • Modrá – upokojuje a zlepšuje koncentráciu

  • Červená – urýchľuje látkovú výmenu, rozprúdi krv

  • Zelená – naladí vás na prírodu, navodzuje duševný pokoj

  • Žltá – dodáva energiu, teplo a pozitivitu

Regulácia prúdu, intenzity a baktérií

Regulátor býva nerezový, alebo plastový a pri výbere myslite na umiestnenie vírivky. Pokiaľ bude často na slnku, môže dôjsť k degradácii nerezového ovládača napr. poškriabaním alebo koróziou. Myslite aj na to, že všetko budete ovládať mokrými rukami, preto by jednotlivé prvky mali byť ergonomicky výrazné.

Ďalšou obľúbenou funkciou je ionizátor. Ide o systém, ktorý pomáha eliminovať baktérie vo vírivke, a tým znižuje spotrebu chemických čistiacich prostriedkov.

Príslušenstvo


+ **Filtrácia**

Jej účelom je odstrániť z vody nečistoty na hladine, pod ňou a tiež z dna vírivky. Filtráciu by ste mali vyberať predovšetkým podľa výkonu – platí, že čím vyšší výkon, tým lepší. K filtrácii je totiž možné pripojiť aj vysávač, tepelné čerpadlo alebo solárny ohrev. Samotná filtrácia je najčastejšie kartušová alebo piesková.

V prípade kartušového variantu sa voda filtruje cez papierový valec, ktorý je nutné niekoľkokrát týždenne prepláchnuť prúdom vody. Vhodný je pre menšie vírivky, je lacnejší a nie je tak energeticky náročný.

Piesková filtrácia vodu ženie cez kremičitú náplň, ktorá zachytáva nečistoty. Ide o nenáročné zariadenie, ktoré sa mení raz za 2 až 3 roky. Zároveň vďaka nemu ušetríte za bazénovú chémiu, hoci sa jedná o drahší variant v porovnaní s papierovými kartušami.

Kartušové filtrácie

Pieskové filtrácie


+ **Chémia**

Je ďalším nevyhnutným príslušenstvom na udržiavanie kvality vody. Asi najdôležitejšou vecou je hodnota pH. Tá by sa mala pohybovať v rozmedzí 6,8–7,2. Teda rovnako ako pri bežných bazénoch. Hodnotu môžete ľahko zistiť vďaka elektronickým alebo papierovým testerom. Priebežne treba sledovať aj tvrdosť vody, predídete tak vzniku vodného kameňa a upchávaniu trysiek.

  • Chlórová chémia – najklasickejšie používané prostriedky s typickým odérom. Vyššie teploty a vysoká koncentrácia však môžu mať za následok štípanie očí. Riešením môžu byť chlórové tablety, u ktorých sa nemusíte báť predávkovania.

  • Bezchlórová chémia – niekedy tiež nazývaná kyslíková. Nie je ju prakticky cítiť, je ale náročnejšia na správne dávkovanie a je náchylnejšia na usadzovanie nečistôt v potrubí. Často je potrebné kombinovať s ďalšími prostriedkami.

  • Brómová údržba – 20 g tablety brómu sa vkladajú do priestoru filtra, alebo do malého plaváku. Aj v tomto prípade sa odporúča kombinácia s ďalšou chémiou.

Bazénová chémia

Bazénová zmena pH


+ **Čerpadlo**

Môže byť súčasťou filtračného systému a platí, že čím vyšší výkon, tým lepšie. Hodnoty sa pohybujú od 0,6 kW do viac ako 2 kW. Pri ich konštrukcii je kladený dôraz na minimálny hluk.


+ **Podložka**

Je nevyhnutná, pokiaľ sa vírivka nachádza vonku. Samozrejmosťou je vodeodolnosť, tým pádom by nemala plesnivieť. Pri zimnom používaní odporúčame termoizolačnú podložku.


+ **Schodíky**

Budú sa vám hodiť pre bezpečnejší a pohodlnejší pohyb do a z vírivky. Mali by mať protišmykovú úpravu.

Schodíky k bazénom


+ **Vysávače do vírivky**

Pracujú rovnako ako tie bazénové. Delia sa do 3 skupín na ručné, poloautomatické a automatické. Najpraktickejšie budú väčšinou ručné. Vysávate tak po dne nečistoty a koncovka hadice je napojená na filtračné zariadenie.

Bazénové vysávače

Rady na záver

Na čistenie vírivky sú určené takzvané Whirlpool pure produkty, ktoré sčasti prečistia vírivku pred samotným vypustením. Po ich aplikácii už dovnútra nevstupujte, zapnite čerpadlo a nechajte ho chvíľu bežať. Potom vodu vypustite a vírivku ručne vyčistite. Až potom ju môžete znova napustiť.

Pokiaľ používate vírivku len na súkromné ​​účely, stačí vodu meniť 2× až 4× ročne. O kvalitu vody sa postará chémia. Tá je nevyhnutná aj preto, že teplota vody bude okolo 37 °C, čo je ideálny predpoklad pre vznik a množenie baktérií a nečistôt.

V prvom rade treba zistiť, odkiaľ uniká voda. Pokiaľ to nie je od ventilu, pripravte si mydlovú vodu, ktorou potrite vírivku. Tam, kde vznikajú bublinky, je diera. Na opravu sú určené celé sady, ktoré obsahujú lepidlo, aplikátor aj záplaty.

Pri oprave platí niekoľko zásad:

  • Záplata by mala byť väčšia aspoň o 1 cm na každej strane.

  • Lepidlo je potrebné naniesť na poškodené miesto aj na záplatu a po prilepení s ničím nehýbať aspoň 15 minút.

  • Je možné lepiť aj pod vodou. Lepidlo však naneste len na záplatu, okamžite ju ponorte, zalepte miesto a uhlaďte. S poškodeným miestom potom minimálne 12 hodín nemanipulujte.

Ďalšie užitočné články